Preskoči na vsebino .

Meni storitev

Osrednja navigacija

Področna navigacija

Več informacij

Povezava na slovenia.si odpre novo okno

Storitve

Sporočila za javnost

16.04.2008

Slovensko predsedstvo je z današnjo neformalno razpravo ministrov za konkurenčnost prispevalo k oblikovanju pobude za akt za mala podjetja in akcijskega načrta za trajnostno industrijsko politiko

Drugi dan neformalnega srečanja ministrov za konkurenčnost na Brdu pri Kranju je bil namenjen razpravi o malih in srednjih podjetjih ter trajnostni industrijski politiki. Ministri so se strinjali, da sta dinamika in prožnost malih in srednjih podjetij ključni gibali gospodarske rasti in izboljšanja konkurenčnosti. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak, ki je neformalnemu srečanju predsedoval, je med drugim povedal: »Na ravni Evropske unije je potreben premik. Slovensko predsedstvo je trdno prepričano, da je treba narediti korak naprej in storiti več ne samo za čim številnejša podjetja, pač pa tudi za njihovo večjo kakovost in rast.«

Ministri držav EU in Efte so se strinjali, da je v Evropi predvsem zaradi visoke stopnje tveganja, težav z obdržanjem izključnih pravic do uporabe inovacij in pomanjkanja dostopa do financiranja premalo hitro rastočih inovativnih podjetij. Minister Vizjak je dejal: »S temi težavami se bo Evropska unija spoprijela s pomočjo akta za mala podjetja.«

Ministri za konkurenčnost so popoldansko razpravo namenili trajnostni industrijski politiki. Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je na novinarski konferenci po zasedanju poudaril, da skrb za okolje poleg odgovornosti prinaša tudi priložnosti za evropsko gospodarstvo. »Z današnjo razpravo smo bistveno pripomogli k oblikovanju akcijskega načrta za trajnostno proizvodnjo, potrošnjo in trajnostno industrijsko politiko, ki ga bo Komisija pripravila sredi maja,« je povedal Vizjak. Z akcijskim načrtom naj bi potrošnike spodbudili h kupovanju okolju prijaznih izdelkov, ugotovili naj bi ovire za uresničevanje političnih pobud za okoljsko industrijo ter oblikovali sektorske pristope oziroma sporazume, ki bodo pripomogli k nizkoogljičnemu in trajnostnemu gospodarstvu.

Neformalno srečanje je bilo tudi priložnost, da ministri prisluhnejo predstavitvam in stališčem podjetnikov ter strokovnjakov, ki se vsak dan srečujejo s pozitivnimi, pa tudi negativnimi posledicami politik. Zato je predsedstvo prosilo Arnalda Abruzzinija, generalnega sekretarja Združenja evropskih gospodarskih zbornic, za uvodno predstavitev teme o malih in srednjih podjetjih. Praktični vidik pa je predstavil Ivo Boscarol, inovator, podjetnik in lastnik podjetja Pipistrel, enega najobetavnejših slovenskih malih podjetij, ki se ukvarja z izdelavo ultralahkih letal.

Kot prvi govornik na drugo temo je bil povabljen minister za razvoj Žiga Turk. Tudi temu nastopu je sledila praktična predstavitev izkušenj uspešnega slovenskega podjetnika Janeza Škrabca, ki se v podjetju Riko med drugim ukvarja tudi z ekogradnjo – gradnjo lesenih hiš.

 

Dostopnost     . Natisnite     .


Datum: 18.04.2008