Preskoči na vsebino .

Meni storitev

Osrednja navigacija

Področna navigacija

Več informacij

Povezava na slovenia.si odpre novo okno

Storitve

Sporočila za javnost

30.05.2008

Minister Bajuk: »Uvedba evra je vzpostavila normalnost v gospodarskem okolju, gospodarski dejavniki pa se na predvidljive okoliščine pozitivno odzovejo.«

Dr. Andrej Bajuk, minister za finance in predsednik Sveta za ekonomske in finančne zadeve (ECOFIN), je danes na Luksemburškem finančnem forumu predstavil slovenske izkušnje z uvedbo skupne evropske valute in uvodoma poudaril: »Slovenija se je odločila za hitro uvedbo evra. Naš prvi program je bil pripravljen že novembra 2003, še pred vstopom Slovenije v EU.«

Kot glavne razloge za to je navedel:

  • Slovenija je majhno in odprto gospodarstvo, izvoz zajema okrog 70 odstotkov BDP,
  • okrog dve tretjini izvoza sta namenjeni državam članicam evrskega območja, enako velja tudi za uvoz,
  • najpomembnejše pa je, da z evrskim območjem sestavljamo optimalno valutno območje, saj se slovenski gospodarski cikli ujemajo s tistimi v drugih državah evrskega območja, imamo podobno gospodarsko strukturo in ne doživljamo asimetričnih šokov v gospodarstvu.

Ob tem je nadaljeval: »Slovenski tolar je bil sicer zelo dobra valuta in je stabiliziral slovensko gospodarstvo v ključnih letih tranzicije, vendar smo zaradi navedenih razlogov dobro valuto zamenjali za še boljšo. Za hitro uvedbo evra je Slovenija morala izpolniti gospodarske pogoje, t. i. maastrichtska merila, in izvesti praktične priprave. Na področju gospodarstva je Slovenija vstopila v mehanizem ERM II dva meseca po vstopu v EU, obenem pa je uvedla restriktivno javnofinančno politiko, da bi zmanjšala primanjkljaj, zniževanje stopnje inflacije pa je bilo še posebej zahtevno. Praktičnih priprav smo se lotili zelo resno in jih tudi uspešno izvedli, kar kažejo tudi ankete javnega mnenja, saj je kar 95 odstotkov prebivalcev menilo, da je bila uvedba evra uspešna, 92 odstotkov pa je bilo mnenja, da so bili dobro obveščeni.«

Minister je opozoril na posledice in izkušnje pri uvedbi evra. Med prednostmi uvedbe evra je poudaril, da se je BDP v letu 2006 povečal za 5,7 odstotka, leta 2007 pa za 6,1 odstotka. »To so najboljši rezultati po letu 1999 in ni razloga, da ne bi verjel, da je monetarna integracija pozitivno vplivala na gospodarske rezultate,« je še dejal minister Bajuk. Po drugi strani pa je opozoril na inflacijske pritiske, ki smo jim bili v Sloveniji priča po uvedbi evra. V letu 2007 je povprečna stopnja inflacije znašala 3,6 odstotka, kar je bilo višje od pričakovane, vendar je bila tudi inflacija v EU višja od pričakovane. Glavni razlog povečane stopnje inflacije v letu 2007 je bil povečanje cen hrane in nafte. V Sloveniji sta ta dva dejavnika prispevala približno 80 odstotkov k celotni letni inflaciji, uvedba evra pa 0,3 odstotne točke.

Nedvomno je treba razliko pri povečanju cen v Sloveniji in evrskem območju pripisati tudi temu, da se Slovenija po razvitosti približuje razvitejšim državam članicam, kar se kaže tudi v njeni dvakrat večji gospodarski rasti od povprečja evrskega območja.

Minister Bajuk je ob koncu svojega govora opozoril še na pomembno obletnico, ki jo praznujemo letos: »Evropska monetarna unija (EMU) in Evropska centralna banka (ECB) praznujeta 10. obletnico. To je priložnost za oceno dosežkov in pogled v prihodnost. EMU je igrala ključno vlogo pri pospeševanju gospodarskega povezovanja v Evropi in povečala odpornost držav evrskega območja proti šokom. Makroekonomska stabilnost se je bistveno povečala in evro je postal ena vodilnih svetovnih valut. Kljub temu morajo države članice evrskega območja še naprej prilagajati gospodarstvo in povečevati svojo sposobnost spoprijemanja s šoki, da bi povečale svojo konkurenčnost. Nadaljnja širitev evrskega območja pa bo povečala prednosti skupne valute, taka politika pa uživa polno podporo Slovenije.«

 

Dostopnost     . Natisnite     .


Datum: 30.05.2008